„Miért pont én lettem beteg?” – talán ez az első kérdés, ami egy rákdiagnózissal szembesülve megfogalmazódik. Az élet ilyenkor gyökeresen megváltozik, és az új kihívásokkal való szembenézésben a fizikai és lelki erő is próbára tétetik. Azonban van segítség: egy támogató szakember, például egy coach, segíthet abban, hogy megtaláljuk a belső erőnket és új értelmet adjunk az életünknek. Ebben a cikkben arról lesz szó, hogyan építhetjük újra önmagunkat a gyógyulás útján, és hogyan segíthet a coaching a lelki megküzdésben.
Fordulj Kreiter Eszter coachunkhoz, ha elakadtál!
Eszter szakértő támogatást nyújt:
- komoly döntési helyzetek esetén
- megváltozott élethelyzetek feldolgozásában
- egyensúly megtartásában
- határtartásban és önbizalom kérdésekben
- stresszkezelésben
- a rákdiagnózis feldolgozásában
Miért pont én lettem beteg?
Egy rákos diagnózis mindig nagyon kritikus időszak az ember életében. Megváltozik a betegek fizikai és mentális állapota, előtérbe kerül az egzisztenciális szorongás, az egészséggel és biztonsággal kapcsolatos aggodalmak és félelmek. A betegek szoronganak a függőségtől, az autonómia elvesztésétől és a haláltól, ugyanakkor az a belső gondolat, hogy az életnek rendje és célja van sok beteget késztet arra, hogy új értelmet keressen az életnek. A megküzdéshez elengedhetetlen a lelki támogatás és a megfelelő stratégiák alkalmazása, amelyek segíthetnek abban, hogy új értelmet találjunk az életünkben és megerősítsük lelki ellenállóképességünket.
Hogyan lehet megküzdeni a rákkal?
Vajon a daganatos betegek milyen megküzdési módokat választanak gyógyulásukhoz? Melyek azok a területek életükben, amelyeken változtattak a betegség után? Melyek azok a témák, amelyekben úgy érzik, pszichológus vagy coach segítségével fejlődni tudnának?
Megbirkózási stratégiáinknak alapvetően három típusát ismerjük: a problémaelemző, az érzelmi és a támogatást kereső formákat.
A rákbetegek körében végzett vizsgálatok eredményei szerint a betegség rosszabb kimenetellel jár, amikor a beteg elfogadja a diagnózist, és végletes hozzáállást mutat – ez a beletörődő coping.
Szintén nem segíti a gyógyulást a szorongó, aggodalmaskodó coping, amikor a beteg csak a betegséggel foglalkozik, és folyamatosan annak kiújulásától retteg.
Ezekkel szemben a túlélés esélyét növeli a megküzdő coping, amikor a beteg elfogadja a diagnózist, és a lehető legoptimistább hozzáállást mutatja. Számos betegnél figyeltek meg elkerülő copingot is, amikor a beteg nem fogadja el a diagnózist, nem foglalkozik a betegségével.
Egy segítő szakember – egy coach – értő figyelemmel, empátiával segít a megváltozott élethelyzetben továbblépni.
Mit tegyek, hogy rendben legyen a lelkem?
A reziliencia, vagyis a lelki ellenállóképesség fejlesztése fontos a daganattal való megküzdés során. Ennek kulcselemei, amelyekben a coaching is segíthet:
- A múlt elfogadása – Aki megbékél a múltjával, nem hordozza hosszú éveken át sérelmeit, az jobban meg tud birkózni az élet aktuális kihívásaival.
- Reális optimizmus – Hiszünk magunkban, pozitívan tekintünk a kihívásokra, remélve, hogy át tudjuk ugrani az akadályokat.
- Jó problémamegoldó képesség – Kreatívak vagyunk, nem terheljük túl az agyunkat, és nemet tudunk mondani az értelmetlen dolgokra, kevésbé engedjük át magunkat a stressznek.
- Képességeink kamatoztatása – Belső motivációnkból táplálkozunk, lendületet merítünk az élethez.
- Önfegyelem – Alszunk eleget, helyesen táplálkozunk, sportolunk, törődünk egészségünkkel.
- Tudatosság és szenvedély – Szembenézünk a stressz okaival, és igyekszünk elkerülni azokat.
- Egészséges kapcsolatok – Erős társas kapcsolataink védőhálót nyújtanak, bátrabban, konstruktívabban cselekszünk.
Hogy ne gondoljak állandóan a betegségemre?
A mindfulness, vagyis a tudatos jelenlét azt jelenti, hogy a figyelmünket ítélkezés nélkül, tudatosan és szándékosan a jelen pillanatra irányítjuk.
Életünk során gondolataink folyamatosan elkalandoznak a valóságtól, és vagy a jövőn, vagy a múlton merengünk. Amikor elménk elkalandozik, gyakran negatív dolgokat képzelünk el, ami rossz érzéseket kelt bennünk, még akkor is, ha valójában nem történt semmi negatív a jelenben.
A tudatos jelenlét gyakorlása segít elkerülni ezeket a negatív spirálokat, és pozitív hatással lehet agyműködésünkre. Az agyunkban zajló folyamatok szempontjából mindegy, hogy az élmények megtörténtek vagy csak elképzeltük őket – mindkettő hatással van ránk. A tudatos jelenlét azonban segíthet a boldog pillanatok teljesebb megélésében, és támogathatja a lelki és testi gyógyulást.
Képek forrása: Freepik